Mustafa Şentop

Mustafa Şentop sayfası

27. Dönem AK Parti Tekirdağ Milletvekili

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı
Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı
Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı
Güney Doğu Avrupa İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesi
Ak Parti

Mustafa Şentop, 6 Ağustos 1968’de Tekirdağ’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002’de doktor, 2005’te doçent, 2011’de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü düzeyde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevlerde bulundu.

Öğrencilik yıllarında çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; Akademik dergilerde yayın kurulu üyeleri, editörlük ve hakemlik yapan Prof. Dr. Şentop, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü.

Şentop, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK PARTİ) Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyelerine seçilen ve 2012-2015 yılları arasında AK PARTİ Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

24, 25 ve 26. Dönemde AK PARTİ İstanbul Milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği görevini yürüttü. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AK PARTİ’yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 27. Dönemde AK PARTİ Tekirdağ Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Aynı dönemde TBMM Başkanvekili olarak görev yaparken 24 Şubat 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçildi ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin 29. Başkanı oldu. 7 Temmuz 2020 tarihinde yeniden TBMM Başkanı seçildi.

TBMM Başkanı Şentop, iyi düzeyde Arapça ve İngilizce bilmektedir. Evli ve dört çocuk babasıdır.
Adres : Ana Bina E Blok
Telefon : +90 (312) 420 51 51
Faks : +90 (312) 420 51 46
E-Posta : mustafa.sentop@tbmm.gov.tr

Vekillerimiz ile ilgili bilgiler TBMM web sitesinden alınmıştır.